Gambit królowej – 10 ciekawostek


1. Każdy ruch i każda partia była konsultowana z dwoma znanymi postaciami ze świata szachów – z Garrim Kasparowem, byłym mistrzem świata, oraz z Brucem Pandolfinim, jednym z najbardziej znanych trenerów szachowych.

2. Reżyser Scott Frank zaproponował rolę Borgova Garriemu Kasparowowi, ale ten odmówił. Zastąpił go w tej roli Marcin Dorociński.

3. Aktorzy rozgrywali w poszczególnych scenach prawdziwe partie, a poszczególnych ruchów musieli nauczyć się na pamięć.

4. Anya Taylor Joy, odtwórczyni głównej roli, zgodziła się zagrać Beth zanim jeszcze powstał scenariusz. Scott Frank wysłał jej tylko książkę – “Gambit królowej” Waltera Tevisa z 1983 roku – i to wystarczyło, by Anya się zgodziła przyjąć tę rolę.

5. Anya Taylor Joy jest blondynką, natomiast odtwarzana przez nią w serialu postać Beth ma rude włosy. Z tego względu wszystkie sceny wymagały od Taylor-Joy zakładania odpowiedniej peruki (niekiedy nawet trzech różnych peruk w ciągu dnia).

6. 28 października 2020 roku, w dniu premiery, był to najchętniej oglądany serial na platformie Netflix.

7. Książka Waltera Tevisa, Gambit królowej, już dwukrotnie miała zostać zekranizowana, najpierw przez Bernardo Bertolucciego, a następnie przez Heatha Ledgera.

8. W 2019 roku, w czasie zdjęć do Gambitu królowej, Anya Taylor Joy brała jednocześnie udział w dwóch innych produkcjach – Emma i Last Night in Soho.

9. Zdjęcia do serialu odbywały się głównie w Berlinie oraz w Kanadzie.

10. Tłumaczenie książka Waltera Tevisa, Gambit królowej, właśnie pojawiło się w ofercie Wydawnictwa Czarne.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *